Honkalintu - Tentsile-elämys
Miltä kuulostaisi taivaalliset unet puiden välissä leijuen?
Ainutlaatuiselta, eikö? Lumoudu Nuuksion kansallispuistossa ja luo ainutlaatuinen yhteys luontoon ja ympäristöön. Koe suomalaisen luonnon äänet ja tähtitaivas. Yötä Tentsile -majoitteessa puiden oksilla, tuulen tuudittamana et varmasti unohda!
Tentsile Experience ”Yö puussa”
Tämä ekologinen ja elämyksellinen majoitus- ja luontomatkailukonsepti avautui Nuuksioon kesällä 2016. Maailman ensimmäinen Tentsile Experience EcoCamp -elämysmajoituspalvelu mahdollistaa alueella vierailevien retkeilijöiden ja matkailijoiden yöpymisen puussa autenttisesti ja pienellä hiilijalanjäljellä. Ennen kaikkea kyseessä on täysin uniikki kokemus!
Yöpymällä Nuuksiossa voit nauttia kansallispuiston lukuisista reiteistä ja Haltian tarjoamista palveluista alueella pidempäänkin. Tervetuloa kokemaan kesäinen luonto ja nauttimaan metsästä aivan uudenlaisessa ekoleirissä!
Yli 3000 henkilöä on jo nukkunut puiden oksilla!
- Ensimmäisenä kesänä 2016 Nuuksion Kolmoislammen rannalla yöpyjiä oli noin 150 henkilöä.
- Yö puussa -elämyksemme saavutti suuren suosion vuonna 2017 uudella paikalla luontokeskus Haltian lähellä, kunyli 350 henkilöä vieraili puussa.
- Kesällä 2018-2020 yli 450 henkeä/vuosi, 20 eri maasta!
- Kesän 2021 yöpyjämäärät ylittivät kaikki ennätykset ja 550 henkilöä vietti yön puussa!
Mitä kannattaa pakata?
- Retkeilykengät tai -saappaat
- Sadetta ja tuulta pitävä takki ja housut
- Retkeilypaidat ja -housut
- Pitkä aluskerrasto (alkukesä, syksy)
- Lämmin takki tai pusero (alkukesä, syksy)
- Lämmin hattu ja käsineet (syksy)
- Vesipullo
- Otsalamppu
- Uimapuku ja pyyhe (omille retkille kansallispuistossa)
- Aurinkosuoja (hattu, aurinkolasit ja aurinkovoide)
- Pieni reppu henkilökohtaisten esineiden kuljettamiseen
HUOM! Tentsile-elämys toteutettavissa toukokuusta syyskuuhun.
Yhteystiedot
Hinnat
Tentsile-elämys alk. 190€/yö
Teltat ja hinnat
Tentsile alueella on 5 Stingray Tentsile telttaa, kapasiteetti max. 18 henkilöä/yö.
- 1-2 hlö/3 henkilön StingrayTree Tentsile -majoite + Tentsile Trillium Hammock alk. 190 €
- 3 hlö/3 henkilön Stingray Tree Tentisle -majoite + Trillium Hammock alk. 255 €
Yhden yön elämyspaketti sisältää:
- Tentsile-majoite Stingray tilauksen mukaisesti ja Tentsile Trillium Hammock
- TRILLIUM on kolmelle hengelle suunniteltu oleskelutila, riippumattokeidas ja ilmassa oleva kevyt tukikohta Stingrayn alapuolella
- Makuupussit, makuupussilakanat ja pyyhkeet
- Aamiainen Luontokeskus Haltian ravintolassa
- Raikas juomavesi kodassa
- Sisäwc ja suihku Solvallan rakennuksessa
- Iso kota yhteiseen illanviettoon nuotiopaikalla, pöydillä ja penkeillä, kodassa teepannut, lautaset, mukit, teetä, sokeria ja sinappia sekä polttopuita
- Parkkipaikan
- Otsalamput hämärtyviin iltoihin
Lisäpalvelut
Kruunaa ainutlaatuinen yö vaikkapa näillä herkuilla!
Iltapalakori
- Makkarat, kolmioleivät, suklaa, lähdevesi
- 20 € /2 hlö
Kanootti kahdelle henkilölle
- 40 €/3 tuntia
Tarjouspyyntösi
- Sijainti:
- Alle 1h Helsingistä
- Tapahtuma:
- Elämykset ja aktiviteetit
- Päivämäärä:
- Henkilömäärä:
Tapahtumat
Honkalintu
Honkalintu on vastuullinen kotimainen luontomatkailualan yritys, joka toimii pääasiassa Etelä-Suomen alueella. Ammattitaitoisten oppaidemme johdolla toteutamme onnistuneita ja turvallisia luontoelämyksiä pienille ja isoille ryhmille heidän toiveisiinsa mukautuen! Honkalinnun asiakkaat ovat pääosin sekä suomalaisia että kansainvälisiä yrityksiä ja ryhmiä.
Tutustu yritykseen